Stowarzyszenie Profilaktyczno - Społeczne "Rodzina"

Idź do spisu treści

Menu główne

Lekomania

Uzależnienia

Lekomania wśród Polaków.

Lekomania, zwana inaczej zależnością lekową lub lekozależnością to uzależnienie od leków. Jest to forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny, może też występować fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu. Stan ten charakteryzuje się zmianami zachowania, łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego, czy też fizycznego albo w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku.

Tak więc farmaceutyk wywołujący zależność wchodzi w reakcje z organizmem dla którego staje się w końcu niezbędny.

Lekoman zażywa leki nie dla ich zwykłego działania, ale po to, aby zaspokoić inne potrzeby, uzyskać określony stan, tj. zmianę nastroju. Skutki lekomanii mogą być różne, w zależności od zażywanej substancji, ilości i czasu zażywania. Nadużywanie może prowadzić do uzależnienia od leku, wzrostu tolerancji na lek. Wówczas osoba zażywająca potrzebuje coraz większych dawek w celu osiągnięcia tego samego efektu. W dalszej perspektywie mogą pojawić się także zaburzenia umysłowe i halucynacje oraz uszkodzenia różnych narządów ciała. Często też lekomania powoduje uodpornienie na inne niż zażywane leki co w konsekwencji prowadzi do tragicznych skutków.

Postęp w farmakologii współczesnej doprowadził do powstania licznej grupy leków, gdzie wiele z nich jest dostępna bez recepty. Możemy je zakupić w kiosku, w sklepie na stacji benzynowej czy też automacie samo sprzedającym. Kontrola nad nimi jest praktycznie zerowa. Nikt nie jest w stanie do końca ocenić jaki procent kupionych bez recepty leków zażywany jest w sposób niewłaściwy.

Lekomania najczęściej obejmuje leki przeciwbólowe, nasenne, dopingujące i euforyzujące (wywołujące stan błogiego podniecenia). Także leki hormonalne również kryją w sobie szereg, niebezpieczeństw dla zdrowia.

Większość kosmetyków "czyniących cuda" czyli nowej generacji działa na pograniczu branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Możemy myśleć, że to tylko krem odmładzający ale tak naprawdę jest to lek, który równie dobrze uzależnia jak tabletki na ból głowy.

Ze względu na zastosowanie można wyróżnić następujące grupy konsumentów:

* osoby starsze – walka z żylakami i bólami mięśni;
* osoby z wykształceniem wyższym – preferują leki profilaktyczne, takie jak witaminy i preparaty wspomagające przemianę materii;
* osoby młode - dużą wagę przywiązują do swojego wyglądu, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się leki pomagające pozbyć się łupieżu i stracić kilka zbędnych kilogramów;
* studenci - to nie tylko walka o dobry wygląd, to jeszcze większa walka o dobre oceny - preparaty wspomagające walkę ze stresem. Studenci i osoby do 30 roku życia chętniej niż inni korzystają ze środków do zwalczania alergii;
* ludzie biznesu - sięgają po leki zwalczające stres. Siedzący tryb życia, brak czasu na ruch prowadzi do nadwagi i sięgania po preparaty wspomagające odchudzanie;
* osoby z najwyższymi dochodami – tutaj głównie leki profilaktyczne, odchudzające i zwalczające stres.

Jak widać wśród lekomanów są ludzie z różnych warstw społecznych. Osoby wykształcone, zamożne, zapracowane oraz ubogie i borykające się z problemami innych nałogów. Nie rzadko zdarza się, że alkoholik lub narkoman po zakończonym odwyku przestaje pić, czy też ćpać ale popada w inny nałóg. Może to być także lekomania. Często też osoby uzależnione od farmakologii są w pełni świadome swojego uzależnienia ale nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem. Co gorsza są przekonane, że lekomania to jest ich droga życiowa.

Na forach internetowych można przeczytać liczne wypowiedzi lekomanów. Oto jedna z nich:
"od 2 lat regularnie łykam wszelkiego rodzaju tabletki. Nie obchodzi mnie to, czy są to silne środki przeciwbólowe, czy zwykła witamina C. Łykam po 15 różnych tabletek, ale od jakiegoś czasu są to silne środki nasenne, p. bólowe, bądź innego rodzaju zmieniające świadomość. Lubię to i nie wyobrażam sobie nie brania jakichkolwiek leków. W mojej apteczce jest wszystko. Znam działanie setek lekarstw. One są moją obsesją."

Przyczyny lekomanii, jak i innych uzależnień są różne, dlatego różne są sposoby leczenia. Leczenie niewątpliwie musi być systematyczne, najlepiej w Poradni Leczenia Uzależnień, w Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia, Poradni Zdrowia Psychicznego.

Na koniec liczby:
Na osobę kupujemy 34 opakowania leków rocznie, a przeciętnie każdy Polak, łącznie z niemowlętami zjada 1,3 dawki leku. Dla porównania obywatele Niemiec mają dwa razy większy dochód na głowę, a leków zjadają dwa razy mniej.

Źródło: www.biomedical.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego